Správně zateplená dřevostavba je klíčem ke zdravému a úspornému bydlení

Správně zateplená dřevostavba je klíčem ke zdravému a úspornému bydlení

Komerční sdělení | Pondělí, 16. prosinec 2024 |

Přidat na Seznam.cz

Dřevostavby představují čím dál oblíbenější volbu při realizaci snů o bydlení. Díky vysoké energetické efektivitě a rychlé výstavbě jsou ekonomicky atraktivní, navíc s nimi lze jednoduše dosáhnout úrovně pasivního domu. Aby však dřevostavba poskytovala maximální energetickou úspornost a pohodlí, je nezbytné ji správně zateplit. Jak na správnou izolaci u dřevostaveb poradí Ing. arch. Tereza Vojancová, technická poradkyně společnosti URSA.

„Jednou z největších výhod dřevostaveb je jejich vysoká energetická účinnost, část izolace se totiž vkládá mezi nosné sloupky, proto mají dřevostavby i přes své úzké zdi velmi dobré tepelně-izolační vlastnosti," vysvětluje Ing. arch. Tereza Vojancová, technická poradkyně společnosti URSA, a dodává, že při zateplování domu je potřeba nezapomínat na to, že velmi mnoho tepla v domech uniká střechou.

Zateplení střechy je tak pro energetickou efektivitu domu zásadním krokem, může však představovat specifickou výzvu. Zateplení mění tepelně-vlhkostní režim konstrukce a pokud není izolace nainstalovaná správně, může v budoucnu způsobovat vážné problémy, především u dřevěných konstrukcí. Dlouhodobá zvýšená vlhkost může vést k degradaci materiálu, případně se do konstrukce můžou pustit i biologičtí škůdci.

Zateplení podle druhu střech


„Při zateplování šikmé střechy si musíme nejdříve ujasnit, zda se bude výhledově podkroví využívat jako obytný prostor. Pokud ano, zateplujeme šikminy střechy. Pokud ne, je ideální zateplit podlahu půdy, nikoli šikminy. Tím se zbytečně zvětšuje vytápěný prostor, a tedy i spotřeba energie," vysvětluje Vojancová s tím, že výzvu představuje zateplení střech s vazníkovými konstrukcemi a dvouplášťových větraných střech.

Zateplení šikmé střechy

obr.: Zateplení šikmé střechy

U izolace vazníků je princip podobný jako u zateplení půdy. Zateplení zde však komplikuje nosná konstrukce vazníku. Složitá napojení diagonál a svislic, případně ztužujících prvků, instalaci izolace také neusnadňuje. Vyplnit všechna místa perfektně pomocí přířezů izolací je téměř nemožné a velmi časově náročné. Každé špatně zaizolované místo navíc zvyšuje tepelné ztráty a může být potenciálním zdrojem poruch. Tento problém ovšem řeší technologie foukané izolace.

Zateplení podlahy půdy

obr.: Zateplení podlahy půdy

„Pro zateplení vazníku je ideální foukaná izolace, která kvalitně zaizoluje všechna špatně dostupná místa, a je tak vhodná i pro složité konstrukce. Minerální izolace URSA Pure Floc navíc neobsahuje ani zbytkový formaldehyd. Díky tomu ji ocení například alergici a astmatici, " říká Vojancová.

Foukaná minerální izolace URSA Pure Floc

obr.: Foukaná minerální izolace URSA Pure Floc

Technologie foukané izolace je ideálním řešením i při zateplování dvouplášťových větraných střech, kde práci často komplikuje malá výška mezi horním a dolním pláštěm. „Výhody foukané izolace ocení i ti, kteří chtějí zateplit dvouplášťovou střechu. U tohoto typu střech někdy není možné se dostat do krajů, foukaná izolace se však dostane i na hůře přístupná místa," vysvětluje výhody Vojancová.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop